Elektrospotrebiče novej generácie

Moderné elektrospotrebiče, chlaničkaŤažké je, predstaviť si dnešný život bez domácich moderných elektrospotrebičov, elektroniky a ostatného vybavenia. Elektrospotrebiče nie sú totiž len „požieračom“ elektriny, ako to z názvu vyplýva. Naopak – vytvárajú pohodlie domova, ktoré ocenia hlavne zaneprázdnení a pracovne vyťažení ľudia.
Rozsah ponúkaných elektrospotrebičov do domácnosti sa prakticky každý deň rozširuje = domáce práce a denné aktivity už dávnejšie nie sú extrémne obmedzené časom. Naopak, sú príjemné a ľahké. S vývojom nových technológií sa budeme čoraz častejšie stretávať s priam utopistickými modelmi elektrospotrebičov.

Čo by ste povedali na sporák, ktorý varí sám, na mikrovlnnú rúru, ktorá sa s vami môže rozprávať, na televízor, reagujúci na vaše gestá, na luster, ktorý prispôsobí osvetlenie v miestnosti vašej nálade či požiadavke? Vitajte vo svete najmodernejších elektrospotrebičov.

V zásade by platilo, že vybavenie bytu modernými elektrospotrebičmi závisí priamo úmerne od hrúbky vašej peňaženky. Nie je to až tak celkom pravda – mnohé hi-tech elektrospotrebiče sa snažia výrobcovia priblížiť cenovo hlavne mladým rodinám, ktoré (samozrejme) vo väčšine prípadov nemajú financií nazvyš. Mladí ľudia sú však prístupnejší technologickým novinkám, takže sú cieľovým zákazníkom pre popredných svetových výrobcov elektrospotrebičov a ako vždy tu platí – čo bolo včera drahé, zajtra už nemusí byť. Poďme si teda predstaviť niektoré novinky medzi elektrospotrebičmi, ktoré sa už úspešne predávajú, alebo sa so spustením predaja ráta ešte v tomto roku.

Ak premýšľate nad výberom spotrebičov a zariadenia pre váš byt či dom, pozrite si katalóg firiem a sluzieb a vyberte si svojho dodávateľa v kategórii Interiér. Cez dopytový systém, môžete potom vybraným firmám poslať žiadosť o cenovú kalkuláciu.

Dnes sa zastavíme v kuchyni – najdôležitejšej časti domácnosti. Kedysi bola oddelená od ostatných miestností, súčasný trend však praje otvoreným kuchyniam, spojeným s veľkou časťou priestoru, kde bývame. Toto prepojenie však častokrát komplikuje život. Problém splodín zo sporáka a pachov z jedál však dnes dokáže eliminovať výkonný extraktor. Tento elektrospotrebič môže byť zavesený na stene, podobne, ako LCD TV. Pracuje ticho a okamžite absorbuje všetky pachy a splodiny, aby ich recykloval na čistý vzduch bez zápachu.

Varná doska, moderný elektrospotrebič v kuchyniModerné indukčné dosky sú tu síce už pomerne dlhú dobu, no čoraz viac vytláčajú do úzadia plynové a elektrické sporáky. Moderná idukčná doska si sama určí typ riadu, jeho veľkosť a dokonca tie najmodernejšie vám pomáhajú s varením tak, že si jednoducho nastavíte typ jedla, ktoré sa chystáte variť a máte zaručené, že už nič nepripálite. Pri náhodnom dotyku o varnú dosku sa nepopálite, pretože je ohrievaná len časť, kde je riad položený.

Ďalším elektrospotrebičom, ktorý v posledných rokoch prešiel mnohými inovatívnymi riešeniami je mikrovlnná rúra. Množstvo pridaných funkcií ju radí k zariadeniam, ktoré budú hrať vo vašej kuchyni prím. Najnovšie modely už totiž neslúžia len na ohrev jedál, ale priamo na ich prípravu (varenie, pečenie, grilovanie) a zvládnu aj dve jedlá naraz. Sú schopné piecť napríklad pikantné kuracie stehienka, ale aj vyprážať rezne. Vedia s vami komunikovať ľudským hlasom, ktorý vám oznámi, že nastal čas pridať ďalšiu ingredienciu, alebo že je jedlo hotové.

Kávovar novej generácie vie pripraviť kávu šiestim predvoleným užívateľom presne podľa ich chuti. Stačí, ak mu „pomôžete“ pripraviť vašu kávu – favorita len raz. On si postup a množstvo ingrediencií uloží do pamäte a kedykoľvek vám pripraví tú istú. Ak si však myslíte, že má kdesi na boku šesť tlačidiel s menami zákazníkov, mýlite sa. Na spustenie programu, šitého na mieru pre vás vám postačí odtlačok vášho prsta na špeciálnom snímači kávovaru.

Konzervatívny pohľad na chladničky, ako elektrospotrebiče, ktorých funkcie a dizajn sa menia len málo už dnes neplatí. Detský zámok a televízor vo dverách sú už ich bežnými doplnkami. Avšak len nedávno vstúpili na trh chladničky, ktoré dokážu udržiavať rôzne teploty v rovnakom priestore. Nezávislá regulácia teploty napomáha optimálnemu skladovaniu salám, jogurtov, omáčok, ovocia, zeleniny a podobne, keďže ich skladovacie podmienky sú odlišné.

kuchynský drez Odpad v kuchyni býva dodnes najčastejšie riešený igelitovým vreckom v smetnom koši. V ňom končia obaly od mlieka, jogurtov spolu s kosťami z nedeľného obeda. Výsledok? Okrem zápachu aj množstvo mikroorganizmov, ktorým sa v odpadkoch neuveriteľne darí.

Na trhu elektrospotrebičov sa už dnes nachádzajú špeciálne likvidátory organického aj anorganického domáceho odpadu, ktoré spracujú takmer na prach všetky druhy potravinových prebytkov (okrem silných kostí), alebo sú vybavené špeciálnym lisom na nepotravinársky odpad. Sú vybavené hermeticky uzavretým zberačom a vám postačí, ak za raz (určite nie každý deň) obsah tohto zberača vyprázdnite do kontajnera pri vašom byte.

Moderný kuchynský drez síce kedysi nepatril medzi elektrospotrebiče, no dnes už áno. Je vybavený mikroelektronikou, ktorej úlohou je usporiť vodu a energie. Vie si sám dávkovať čistiace prostriedky, za sekundu namiešať tú správnu teplotu vody a podobne.

Vývoj elektrospotrebičov napreduje rýchlym tempom. O rok tu budú opäť novinky, o ktorých sme dnes nepísali. A dokonca o mnohých ani netušíme. Ale budú tu a my sa opäť radi k nim vrátime v niektorom z nasledujúcich príspevkov.

Mohol by vás zaujať tiež článok Digestory

Foto:  bn.ru
(i.n)