Biela technika

Energetické triedy bielej techniky

Domáce spotrebiče patria k základnému vybaveniu každého bytu. Niet divu, bez bielej techniky sa dnes nezaobíde takmer žiadna kuchyňa i domácnosť. Chladničky, práčky, sporáky, mikrovlnné rúry alebo napríklad umývačky riadu sú naším každodenným pomocníkom, ktorý nám značne uľahčuje život. Správny výber bielej techniky je teda nevyhnutným predpokladom pre našu neskoršiu spokojnosť.

Pri nákupe spotrebiča, patriaceho do tejto kategórie, sa zameriavame predovšetkým na objem, rozmery a priestorové využitie. Ale oveľa dôležitejším parametrom pre nás bude spotreba elektrickej energie. Jednotlivé spotrebiče sú totiž rozdelené do tzv. energetických tried, ktoré vymedzuje Európska únia.

Tieto triedy bielej techniky sú značené písmenkami A až G. Skupina A je najúspornejšia, zatiaľ čo spotrebiče v skupine G sú energeticky veľmi neefektívne. Štítok s energetickou triedou je povinný údaj, čo znamená, že musí byť uvedený na každom spotrebiči, patriacom do kategórie biela technika.

Súčasťou štítku môže byť tiež uvedená spotreba energie za rok a ďalšie dôležité informácie. Aj úspora energie ide s dobou, energetický štítok A nestačí a na trhu sa objavujú spotrebiče zaradené do triedy A + alebo dokonca A + + +. Naopak na trhu už pravdepodobne nenájdete spotrebiče zo skupín C až G. Európska únia vydala nariadenie, podľa ktorého sa nemôžu od 1. júla 2010 predávať chladiace zariadenia triedy B, C alebo nižšej. V najbližších rokoch dôjde tiež k obmedzenému predaja spotrebičov bielej techniky triedy A neskôr aj A +. Bude sa klásť dôraz na úsporu energie a predávať sa budú len najúčinnejšie spotrebiče.

Pokiaľ hľadáte dodávateľa alebo stavebnú firmu? Vyberte si zo zoznamu firiem a spoločností na portáli slovenského stavebníctva. Vybraným firmám môžete zaslať žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky na stavebné práce či tovary cez dopytový systém.

Na Slovensku (hlavne vďaka nízkym príjmom obyvateľstva) však ešte stále prevláda nákupný folklór použitej bielej techniky, kde sa hľadí skôr na obstarávaciu cenu, ako na štítok s energetickou triedou. Takáto biela technika, ktorá má určitú časť svojho života za sebou je na prvý pohľad je lacná, no na to, koľko vás bude v skutočnosti stáť prídete o niekoľko mesiacov neskôr.

Tak isto sú rozdiely medzi triedou A a triedou A++. Či sa vám oplatí nákup použitej bielej techniky, spotrebičov triedy A, alebo napr. spotrebičov triedy A + +, si môžete sami vypočítať. Zistíte tak, za ako dlho sa vám vložené investície s nákupom spotrebiča A + + vrátia v podobe ušetrenej energie. Napr. chladnička energetickej triedy A spotrebuje približne 270 kWh energie ročne, pri kúpe chladničky skupiny A + + ročne ušetríte 50 kWh, pretože jej spotreba je 220 kWh za rok. Úsporu vynásobíte cenou elektriny za kWh. Potom len porovnáte rozdiel v cenách chladničiek a za koľko rokov sa bude jednať o čistú finančnú úsporu. Navyše musíte počítať s tým, že elektrická energia neustále rastie. Výsledky budú naozaj zaujímavé.

Šetriť sa dá na každom spotrebiči. Treba si hlavne uvedomiť, že nie všetka biela technika musí byť drahá a veľká. Je rozdiel, či žijete v 4-5 člennej domácnosti, alebo single. Výrobcovia sa trendu single prispôsobujú a na trhu sú k dostaniu menšie spotrebiče bielej techniky s účinnou energetickou triedou. Pre jedného člena domácnosti je predsa zbytočné kúpiť si veľkú chladničku, práčku, sušičku alebo umývačku.
Práve naopak – pri menších spotrebičoch ušetríme v tomto prípade nielen vďaka nižšej nákupnej cene, ale aj vďaka nižšej spotrebe energie (to sa najviac premietne u chladničiek, ktoré "idú" 24 hodín denne).

Azda jedinou výnimkou na poli bielej techniky, kde neplatí pravidlo – čím menší spotrebič, tým menšia spotreba energie, sú mikrovlnné rúry. Najprv je nutné si uvedomiť, že vo väčšine domácností mikrovlnná rúra vskutku nebeží príliš často, maximálne niekoľko minút týždenne, keď si chce človek ohriať večeru. Obstarávacia cena tých menších sa od tých väčších nijako výrazne nelíši. Preto pri výbere mikrovlnnej rúry nepozerajte na objem, ale na obstarávaciu cenu a hlavne na to, aby vám vyhovovala.

Toto pravidlo samozrejme neplatí u modernejších „mikrovlniek“ so zabudovaným grilom a teplovzdušnou rúrou, ktorú budete vďaka jej funkciám používať zrejme častejšie.

Tiež by vás mohol zaujať článok  Drvič kuchynského odpadu

Foto: napiotthon.lightport.hu
(i.n.)